Новини

Всі новини
2018-07-10

Остерігайтесь недобросовісних забудовників

Під час купівлі-продажу будинку, квартири чи земельних ділянок потрібно бути винятково обережними та обачними, адже зазвичай маленька помилка може призвести до серйозних наслідків. Особливо це стосується первинного ринку житла, де немає жодних гарантій, що ваш забудовник є добросовісним виконавцем. Адже у такому випадку ви не побачите ані омріяного житла, ані вкладених коштів.

Уже не перший рік в Україні існує проблема недобросовісних забудовників. Рівне у цьому питанні, на превеликий жаль, не є винятком. Ми часто чуємо про випадки шахрайства з багатоквартирними будинками. Недобросовісні забудовники мають проблеми з землею, не можуть здати в експлуатацію новозведені об’єкти або ж будівництво об’єкта взагалі призупиняється і перетворюється на так званий довгобуд. Страждають від цього тільки люди – звичайні покупці, які не знають усіх юридичних тонкощів у виборів житла.

«Ми закликаємо рівнян бути обачними – обов’язково перевіряйте установчі документи забудовника, його реєстрацію, документи на землю, досвід у попередніх об’єктах, – зазначає керівник Рівненської міської організації «Об’єднання «Самопоміч» Ігор Ковалець. – І насамперед проконсультуйтеся з юристами, яким ви довіряєте, щодо змісту документів, які маєте намір підписати».

Ось основні кроки, які варто зробити перед купівлею нерухомості в майбутній новобудові. Перш за все, слід звернути увагу на схему продажу. Зазвичай, фонд фінансування будівництва, створення інститутів спільного інвестування, попередній договір купівлі-продажу квартири або створення житлово-будівельного кооперативу.

Друге – це перевірити документи, які є на об’єкт і забудовника. Щодо забудовника – це дані в реєстрах про нього. Дізнайтеся, чи не має він податкового боргу, чи це дійсна юридична особа, чи директор або інша особа, з якими підписується договір, має на це право. Щодо самого об’єкту –  документи на земельну ділянку – містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки; договір оренди землі або акт на право власності. В цих документах має бути вказано призначення земельної ділянки, чи вона призначена для житлової забудови.

Щодо процесу будівництва – це переважно декларація про початок будівельних робіт. (Може бути дозвіл на здійснення будівельних робіт). Тут все залежить від категорії складності об’єкта. Вона має бути зареєстрована, в ній мають бути посилання на містобудівні умови та обмеження, на проектну документацію, експертиза цієї проектної документації.

Якщо це створення житлово-будівельного кооперативу, то варто перевірити його статут, адже покупець в такому випадку вступає в нього як асоційований член, і його права прописуються в цьому статуті.

Якщо створюється фонд фінансування будівництва, більшість положень будуть регульовані не в самому договорі, а в правилах фонду фінансування цього будівництва. Тому слід додатково дивитися ці документи.

Також варто детально вивчити договір купівлі-продажу. Положення договору будуть залежати від того, за якою схемою купується житло. Але кожен з цих договорів має істотні умови, на які обов’язково слід звернути увагу незалежно від схем, а саме:

термін здачі об’єкта в експлуатацію;

– момент оформлення права власності;

– ціну, яка вказується в договорі, розмір і порядок оплати;

– права і обов’язки сторін;

– коли договір може бути розірваний з обох сторін;

– момент відповідальності у договорі.

 На жаль, цих порад не знали покупці квартир у ЖК «Рівненська брама», які уже понад рік мають проблеми із забудовниками. Об’єкт будівництва через нестачу коштів «заморожений». 1 червня під час сесії депутати Рівненської міської ради утворили спеціальну комісію з метою вирішення цього питання, яку очолив депутат від «Об’єднання  «Самопоміч» Ігор Ковалець. Завдання комісії – дослідити усі аспекти проблеми та запропонувати її вирішення.

Днями відбулося засідання комісії, до роботи якого долучилась і  ініціативна група пайовиків ЖК «Рівненська брама». Результатом зустрічі стала пропозиція створення єдиної бази пайовиків. Тож усіх, хто придбав ще незбудовані квартири у «Рівненській брамі», просять надати документи до міської ради, аби внести їх до реєстру. Такі дії покажуть, скільки реально квартир було продано та чи не продано одне і те ж приміщення двічі. Адже забудовниками «Рівненської брами» виступають три особи, які продавали квартири окремо один від одного.

«Вже збудовано першу та другу секції, однак вони не введені в експлуатацію. Ми будемо сприяти, аби ці об’єкти були введені в експлуатацію якнайшвидше, а покупці отримали своє житло, – розповів Ігор Ковалець. – Також будемо закликати забудовників виконати свої зобов’язання та добудувати інші «черги».

Юристи «Самопомочі» безкоштовно проконсультують Вас щодо проблемних питань та проаналізують надані Вами документи. Запрошуємо Вас за адресою: м. Рівне, вул. Мазепи, 4а/6а, оф. 204 у будні з 9:00 до 17:00. Тел.: 460-440.