Новини

Всі новини
2017-12-11

«Продати не можна, збудувати!» – про дитсадок у Рівному на Басовому куті

Що важливіше громаді комунальний дитсадок чи обіцянка зі смаком “земельної схеми”?

«В серцях басівкутців  все ще жила найзаповітніша мрія: будівництво нової сучасної школи. І, нарешті,  дочекалися − 1 листопада  2011 року було відкрито довгоочікувану «школу МРІЙ»», − так пише сайт Рівненської ЗОШ №14  про історію будівництва нової школи у своєму мікрорайоні.

Нову школу збудували, але ось уже 6 років старі приміщення ЗОШ №14 по вул. Залізничній чекають своєї подальшої долі.  Чекають і поступово руйнуються.  Матеріали розкрадаються, а територія заростає хащами.  Лише цьогоріч з ініціативи ГО “Басівкутська громада” і лепти міської влади  було забезпечено охорону цим приміщенням.

Всі ці роки міська влада шукала рішення, що ж  робити із старими приміщеннями школи. У жовтні 2016 року рішення знайшли  – продати їх на аукціоні інвестору, аби розмістити  там приватний  дошкільний заклад.

Ці 56-ть соток землі в центрі житлового району віднесено до земель запасу житлової та громадської забудови. Однак на аукціон їх виставляти разом з будівлями ніхто не поспішає. Тому що, якщо виставляти для продажу не лише 4 старі будівлі,  а ще й землю – тоді ціна продажу буде в рази більша. На ринку землі  ціна сотки  в цьому районі сягає 4,0 тис. доларів.

Очевидно, що приватний дитсадок мало хто може собі це дозволити, а крім того, інвестори надто часто не виконують заявлених обіцянок. Адже, подібна ситуація вже була. Згадати хоча б історію із одним із ринків міста – коли його продавали, такі «інвестори» обіцяли розмістити там спорткомплекс. Міська влада не проконтролювала (або не захотіла) − спорткомплекс залишився обіцянкою.   

Надто часто міська влада потрапляє у такі ситуації, коли інвестори не виконують заявлених обіцянок, а змусити їх виконати міська рада в подальшому фактично не матиме дієвих механізмів, що може призвести до того, що ніякого дитсадка там і не з`явиться .

Тому, ідея продажу на аукціоні землі і старих приміщень школи №14 (більшість яких ніяким чином вже не можна реконструювати для того, щоб там займалися діти) не є ефективним способом наповнити казну міста чи створити дитячий садок.

школа 14

Тому, і  спосіб в який це робиться, а також досвід того, як місто не контролює  тих, хто купив чи отримав майно громади під певні зобов`язання, наводить на думку, що такий аукціон буде більше схожий на “чергову схему”.

Щоб вберегтися від таких схем і разом з тим не втратити можливості надалі ефективно використати майно для громади, за короткий строк за підтримки ГО «Басівкутська громада» вдалося отримати статус пам`ятки архітектури місцевого значення для старого приміщення школи  (однокласне училище), якому вже понад 100 років.

Що ж робити далі?  Який вихід?

Якщо проаналізувати карту дитсадків міста, яка була розроблена депутатом Рівнеради від «Об’єднання «Самопомоч» Назарієм Поліщуком, то яскраво видно, що в усій південній частині міста дитсадків практично немає.

Батьки у Рівному мало не з перших днів життя дитини вже реєструються на електронну чергу в дитсадок.  Місць для всіх не вистачає, і ця проблема не вирішується впродовж багатьох років. Перевантаження груп діючих дитсадків досягає 200 дітей на 100 місць.

 І якщо електронна черга покликана побороти корупцію при влаштуванні на дорогоцінне дитсадкове місце, то міська влада має все ж таки  вирішувати проблему наявності даного місця з розрахунку на район проживання, демографічну ситуацію (її прогнози), генплан та можливості розвитку міста.

Генплан міста вказує, що лише в мікрорайоні Басів Кут має бути 3 дитсадка і це без врахування потужного розвитку нових мікрорайонів у цій частині міста за останні роки.

За моєї ініціативи міська рада вже включила будівництво нового дитсадка в програму розвитку освіти міста до 2020 року.

На жаль, в березні 2017 року не вистачило лише 2 голоси (прикро, що не вистачило  і голосу депутата від цього округу  Анатолія Чугуєвця) на підтримку моєї пропозиції виділити з бюджету кошти на проектну документацію нового дитсадка.

Варто зазначити, що петиція рівнян  про будівництво комунального дитсадка на місці старих приміщень школи №14 швидко набрала потрібних 300 голосів рівнян.

Цифри, документи, генплани, досвід інших міст, а найголовніше – потреби сотень молодих сімей нашого міста – вказують на те, що місту потрібен новий дитсадок і не один.  І садок саме комунальний, тобто загальнодоступний для всіх.

Наразі одне з найбільш підготовлених для цього місць у цій частині міста  – це ділянка старої школи №14 у м-ні Басів Кут.

 

“Аргумент опонентів –  де брати на це кошти?  – не є логічним, оскільки лише за  9 місяців 2017 року перевиконання міського бюджету складає понад 130 млн. грн. (цього цілком достатньо для будівництва 4-ох  дитсадків). Рівненська область (але на жаль, не Рівне) має значний досвід у залученні коштів Державного фонду регіонального розвитку (ДФРР) для будівництва закладів освіти. Тому, кошти можна знайти”

Депутат Рівнеради від Обєднання Самопоміч Микола Бляшин

Микола Бляшин, депутат Рівнеради від Об`єднання Самопоміч

 

Мало хто повірить в міфічного інвестора готового показати бізнес-план повернення інвестиції  розміром в півмільйона доларів (і це лише в будівництво будівлі), а далі ще витрати на утримання і роботу і все це покрити за рахунок щомісячної плати батьків

Тому, переконаний, що в сесійні залі не знайдеться 22 депутати, які готові за такою “схемою” і саме так “продати” майно громади та віддати пам`ятку місцевого значення без дотримання усіх вимог закону в приватні руки.

Вірю в мудрість керівництва міста, і в підтримку колег-депутатів, які підтримають ініціативу та виділять кошти на розроблення проекту будівництва першого у місті Рівне з часів незалежності нового сучасного комунального дитсадка.

Ось так крок за кроком і ініціатива «Місту Рівне 2 дитсадки за 5 років» − стане реальністю.

Зміни можливі!

Депутат Рівнеради від «Об’єднання «Самопоміч» Микола Бляшин.